Opaski niskoprofilowe – Opaski ER 194

 

Kompaktowe: niewielka masa, miniaturowy rozmiar
Niewielka wysokość po zamontowaniu: minimalne wymagania w zakresie przestrzeni
Trwałe zamknięcie: szybki i prosty montaż, bezpieczne łączenie elementów systemów niskociśnieniowych
Krawędzie taśmy bez zadziorów: zmniejszone ryzyko uszkodzenia opasanych części

 

Materiał
194 Stal nierdzewna, materiał nr 1.4310/UNS S30100

 

Odporność na korozję zgodnie z DIN EN ISO 9227
194 ≥ 800 h

 

Serie
Zakres rozmiarów / szerokość x grubość
4,8 – ok. 25 mm / 6,5 x 0,25 mm

Niektóre rozmiary dostępne są tylko w przypadku zamówień obejmujących określoną, minimalną liczbę opasek.

 

Opaski ER Oetiker wykonywane są z taśmy w jednym, standardowym wymiarze. Średnica opaski musi być dokładnie określona, aby zapewnić skuteczne łączenie – wymagana siła nacisku radialnego, typ przewodu elastycznego oraz wymagany poziom uszczelnienia i siła mocowania stanowią bardzo ważne parametry.

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na ściśliwość i grubość ścian materiału, z którego wykonane są łączone elementy. Aby uzyskać pomoc, należy skontaktować się z firmą Oetiker.

 

Haczyk blokujący
Zamknięcie opaski następuje w chwili zablokowania haczyka w otworze blokującym. Zarówno zaczep, jak i otwór zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o opaskach tego typu. Zmniejszenie średnicy opaski ER jest proporcjonalne do zaciśniętej odległości, która wynosi około 4 mm. Maksymalne zmniejszenie średnicy można więc obliczyć z następującego wzoru:

 

Maks. redukcja średnicy = Przesunięcie przy zamykaniu \ π

 

Opaski są bardzo cienkie, mają zaledwie 0,25 mm grubości, a więc po zaciśnięciu powstaje tylko niewielkie wybrzuszenie w miejscu, gdzie nachodzą na siebie warstwy taśmy. Skutkiem tego opaski ER praktycznie całkowicie równomiernie ściskają lub wywierają równomierny nacisk powierzchniowy na łączone elementy.

 

Dlatego opaski gwarantują skuteczne łączenie materiałów ściśliwych w wielu różnych zastosowaniach. Charakterystyka uszczelnienia opaski ER zależy od sprężystości powrotnej materiału, z którego wykonane są zaciśnięte elementy.

 

Zalecenia montażowe
Opaski ER można zaciskać za pomocą specjalistycznych zaciskarek ręcznych, lub w zastosowaniach wymagających zaciśnięcia wielu opasek, za pomocą zaciskarki pneumatycznej. W czasie zaciskania opaski, jej średnica jest zmniejszana za pomocą szczęk, które ją całkowicie otaczają, do czasu zablokowania haczyka blokującego w otworze blokującym na drugim końcu. Zamknięcie opaski nie wymaga konkretnego ustawienia narzędzia.

 

Informacja na temat zamawiania
Opaski ER Oetiker identyfikowane są za pomocą nominalnej średnicy po zamknięciu, np. 6 dla opasek, których średnica po montażu wynosi 6 mm.