Podkładki

Podkładki są elementem niezbędnym w praktycznie każdej konstrukcji. Chociaż z pozoru wyglądają mało interesująco to nie powinno się ich lekceważyć. Brak podkładki może grozić ryzykiem braku zabezpieczenia w łączeniu konstrukcyjnym. Podkładki pełnią funkcję oddzielenia śruby od rzeczywistej powierzchni elementu który jest łączony za ich pomocą. Zapobiegają w ten sposób odkręcaniu się danej śruby i zwiększają powierzchnie nacisku śruby na łączony materiał – w ten sposób zapobiegają nadmiernemu obciążeniu elementu.

W ofercie firmy Norsteel zauważyć można bogaty wybór podkładek. Różnią się one między sobą kształtem,grubością, twardością, sposobem zastosowania i materiałem z którego są wykonane. Dzielą się na kilka rodzajów.

Podkładki płaskie – stosowane są głównie w celu zabezpieczenia powierzchni materiału przed uszkodzeniem, takim jak wgnieceniem lub zadrapanie, przykładem takiej podkładki jest podkładka okrągła.

Podkładki zabezpieczające – mają za zadanie zapobiegać odkręcaniu się łączenia śrubowego pomiędzy elementami, są jednymi z tych podkładek o których nie wolno zapominać w żadnej konstrukcji, do tej grupy podkładek zalicza się podkładka odginana jednołapkowa i podkładka sprężysta.

Podkładki wyrównujące – są stosowane w momencie, w którym kąt materiału łączonego wymaga wyrównania względem materiału łączącego.

Podkładki uszczelniające – potocznie zwane uszczelkami stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zawilgocenia lub zniszczenia materiału konstrukcji za sprawą niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Łącząc jakikolwiek materiał śrubami, należy obowiązkowo dopilnować użycia podkładki. Nie wszędzie jest ona niezbędna, ale nigdzie nie zaszkodzi. Podkładki zapewniają bezpieczeństwo i są podstawą prawidłowo tworzonej konstrukcji. Miejsce newralgiczne i narażone na odkręcanie się śruby należy sprawdzić dwa razy pod kątem zastosowania podkładki, zanim konstrukcja zostanie oddana do użytku. Konstrukcja bez podkładek to konstrukcja nie pewna, stanowiąca zagrożenie dla użytkowników.

 

Nazwa DIN ISO
1Podkladka-okragla-plaska-DIN-125,-ISO-7089-  Podkładka okrągła płaska 125 7089
2Podkladka-okragla-poszerzana-(do-konstrukcji-drewnianych)-DIN-440-ISO-7094 Podkładka okrągła poszerzana (do konstrukcji drewnianych)  440 7094
3Podkladka-okragla-poszerzania-DIN-9021-ISO-7093 Podkładka okrągła poszerzana  9021 7093
4Podkladka-sprezysta-DIN-127-ISO----- Podkładka sprężysta  127
5Podkladki-odginane-jednolapkowe---DIN-93,-ISO--- Podkładki odginane jednołapkowe  93